Nowi lokatorzy LIPSKA

Kolejnych 48 toruńskich rodzin odebrało klucze do mieszkań komunalnych. Pełnostandardowe lokale powstały w kompleksowo zmodernizowanym dawnym hotelowcu „Lipsk” na Rubinkowie. Pierwsi przedstawiciele rodzin odebrali klucze do nowych mieszkań 5 marca 2013 r.

– Toruń otrzymał ten budynek wraz z wyeksploatowanymi lokalami. Przez ponad dwa lata prowadziliśmy tu przebudowę i remont. W tej chwili są tutaj nowoczesne, w pełni  wyposażone mieszkania komunalne i socjalne – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Oczekiwania co do mieszkań komunalnych w Toruniu są duże. Ważne jest aby co roku, systematycznie wzbogacać bazę mieszkaniową miasta dla rodzin, które tej pomocy mogą oczekiwać od swojego Torunia.

Kompleksowa przebudowa budynku rozpoczęła się późną jesienią 2010 roku. Adaptację podzielono na cztery etapy. Poszczególne części budynku były rozbierane do konstrukcji, którą wzmocniono. Z obiektu usunięto także wszelkie niebezpieczne materiały. Była to niezwykle skomplikowana inwestycja, gdyż prace prowadzono na czynnym obiekcie. Podzielono je na cztery etapy. Gdy jedna z czterech części była remontowana, w pozostałych nadal mieszkali ludzie. Po zakończeniu danego etapu lokatorzy się wprowadzali, a mieszkańcy następnej części byli wykwaterowani.

– Pierwszy etap zakończono wiosną 2011 r. Wówczas  klucze do wyremontowanych, a właściwie wybudowanych niemal od nowa mieszkań dostały 22 rodziny. W listopadzie 2011 r. oddano kolejnych 18 mieszkań. Trzeci i czwarty etap remontu mogły się rozpocząć dopiero po wykwaterowaniu lokatorów z pozostałej, zdegradowanej części obiektu. Prace zakończono i lokatorzy mogą się wprowadzać – mówi dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Marcin Maksim. 

Mieszkania są jedno- i dwupokojowe, w pełnym standardzie, z łazienkami i kuchniami lub z aneksami kuchennymi. Jest ich mniej niż przed remontem lecz są za to większe i znacznie bardziej komfortowe.

lipsk_mod_d

W piwnicach dawnego hotelowca wybudowano osiem lokali użytkowych. W najbliższym czasie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosi przetarg na najem pomieszczeń na punkty usługowe czy osiedlowe sklepiki.

– Mamy w tej chwili do dyspozycji osiem lokali użytkowych o powierzchni od 50 do 80 metrów kwadratowych. Zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w przetargu, który wkrótce zostanie ogłoszony przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – powiedział zastępca dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Marcin Lutowski. – Zachęcamy do przeniesienia, bądź rozpoczęcia działalności gospodarczej w naszych lokalach. Są one wyposażone w media oraz mają pomieszczenia gospodarcze i magazynowe.

W tym roku, oprócz mieszkań w „Lipsku”, 34 mieszkania komunalne powstaną w budowanym obecnie bloku przy ul. Olsztyńskiej 124-130. Budynek ten jest jednym z ostatnich bloków realizowanych w modelu, w którym miasto nie ma do budowy partnera i może liczyć tylko na wsparcie z funduszu dopłat. Przy realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych miasto chce przejść z bezpośredniego inwestowania do współinwestowania. W tym celu przygotowuje się do wdrożenia dwóch nowych modeli w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Pierwszy to współpraca z TTBS i sięgnięcie po wsparcie z budżetu państwa. Wówczas można by dostać nawet 40% dofinansowanie, a kolejnych 20% wyłożyłoby TTBS. Drugi model to partnerstwo publiczno-prywatne.

– W Toruniu od lat realizowany jest wieloletni program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego. W jego ramach od kilku lat w naszym mieście budowanych jest rocznie ok. sto nowych mieszkań, a kolejnych kilkadziesiąt miasto zyskuje poprzez adaptację istniejących budynków i w wyniku naturalnego ruchu najemców – mówi Monika Mikulska, dyrektor Biura Mieszkalnictwa. – W latach 2005-2012 oddano do użytku ok. 750 mieszkań komunalnych i socjalnych. Gmina prowadzi także inne działania w zakresie mieszkalnictwa. Na ich realizację przeznacza corocznie kilkadziesiąt milionów złotych. Daje np. dopłaty do czynszów nie pokrywających kosztów utrzymania mieszkań, wypłaca dodatki mieszkaniowe. Corocznie jest to ok. 8 mln zł. Ponadto ok. 500 tys. zł, a w roku 2009 – 1,3 mln zł, przeznacza corocznie na remonty budynków mieszkalnych.

Gmina daje także co roku środki na realizację inwestycji  wspólnych w zakresie uzbrojenia terenów budownictwa mieszkaniowego. Co roku jest to ok. 300 tys. zł. Udziela także obniżek i tak niskich czynszów za lokale mieszkalne. Ważnym elementem gminnej polityki mieszkaniowej jest też wsparcie Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które dysponuje obecnie ok. 1,4 tys. mieszkań.

 

https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/Lipsk4.jpg?fit=120%2C91&ssl=1https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/Lipsk4.jpg?resize=120%2C91&ssl=1ZGMAktualnościNowi lokatorzy LIPSKA Kolejnych 48 toruńskich rodzin odebrało klucze do mieszkań komunalnych. Pełnostandardowe lokale powstały w kompleksowo zmodernizowanym dawnym hotelowcu „Lipsk” na Rubinkowie. Pierwsi przedstawiciele rodzin odebrali klucze do nowych mieszkań 5 marca 2013 r. - Toruń otrzymał ten budynek wraz z wyeksploatowanymi lokalami. Przez ponad dwa lata prowadziliśmy tu przebudowę...ZGM Toruń