Porozumienie Zarządców Nieruchomości Gminnych

28 listopada br. w hotelu „Copernicus” odbył się pierwszy Ogólnopolski Konwent Zarządców Nieruchomości Gminnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Torunia Michał Zaleski.

Na zaproszenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej do Torunia przybyli przedstawiciele z różnych zakątków Polski. W konwencie udział wzięli parlamentarzyści; reprezentanci władz samorządowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz gminnych jednostek zajmujących się zarządzaniem nieruchomości.

Formuła konwentu została podzielona na dwie części. Na początek uczestnicy wysłuchali prelekcji prof. dr hab. Ewy Siemińskiej z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu na temat współczesnych wyzwań i ryzyka gospodarowania nieruchomościami. Następnie swoimi doświadczeniami z zakresu egzekucji komorniczej podzieliła się Pani Małgorzaty Wolny, członek stały Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie.

W drugiej części Konwentu, przedstawiciele poszczególnych miast wzięli udział w panelu dyskusyjnym. Pani Aleksandra Kurzyk – Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami przybliżyła uczestnikom założenia tzw. ustawy deregulacyjnej, która zakłada m.in. otwarcie zawodu zarządcy nieruchomości.

Podczas panelu dyskusyjnego zarządcy wymienili się doświadczeniami na temat projektów realizowanych w poszczególnych miastach.

W Słupsku  mieszkańcy mogą wziąć udział w projekcie ”Dozorca”, który podobnie jak w Toruniu, polega na odpracowywaniu zaległości. Programy odpracowywania zaległości prowadzone są również w innych miastach, m. in. w Gdańsku, Elblągu, Poznaniu.

Konwent potwierdził, że konieczna jest wymiana doświadczeń, pomysłów i działań realizowanych przez zarządców nieruchomości gminnych. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu jako inicjator tego przedsięwzięcia, zapoczątkował bardzo ważne działania w tym zakresie.

Zarządcy nieruchomości gminnych borykają się ze specyficznymi problemami do których należą m.in. eksmisje czy zadłużanie się mieszkańców. Nie możemy przemilczeć tego tematu, tylko rozmawiać i wspólnie szukać rozwiązań. Dlatego tak ważna była dla nas organizacja konwentu i wymiana doświadczeń mówi Roman Bicki – dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Na zakończenie, uczestnicy konferencji podpisali list intencyjny w sprawie powołania wspólnej, jednolitej reprezentacji zarządców nieruchomości gminnych. Powstała także grupa robocza, która odpowiedzialna będzie za organizację II Ogólnopolskiego Konwentu Zarządców Nieruchomości Gminnych. Odbędzie się on w Gdańsku, na przełomie lutego i marca 2013r. 

Trzon Grupy Roboczej tworzą:

  •  Marcin Lutowski – Przewodniczący –  Z-ca Dyrektora w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu,
  • Krzysztof Początek – Członek – Zastępca Prezydenta Miasta Opole,
  • Jarosław Pucek – Członek – Dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych    w Poznaniu,
  • Jacek Łapiński – Członek – Dyrektor Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz na stronę konwentu : www.konwent.org

 

https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2012/11/Konwent2.jpg?fit=120%2C91&ssl=1https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2012/11/Konwent2.jpg?resize=120%2C91&ssl=1ZGMAktualnościPorozumienie Zarządców Nieruchomości Gminnych 28 listopada br. w hotelu „Copernicus” odbył się pierwszy Ogólnopolski Konwent Zarządców Nieruchomości Gminnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Torunia Michał Zaleski. Na zaproszenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej do Torunia przybyli przedstawiciele z różnych zakątków Polski. W konwencie udział wzięli parlamentarzyści; reprezentanci władz samorządowych, towarzystw budownictwa...ZGM Toruń