Kolejne podwórka na toruńskiej starówce zyskają nowy wygląd. W pierwszym tegorocznym naborze w konkursie “Moje Podwórko” wpłynęło 5 wniosków. Miasto czeka na kolejne.

 

Nowa formuła programu adresowana jest do wszystkich wspólnot mieszkaniowych w zespole staromiejskim. Zwykle bywa tak, że właściciele odnawiają kamienice – z funduszy własnych, przy wsparciu dotacji miejskich i środków z Lokalnego Programu Rewitalizacji – a na atrakcyjne zagospodarowanie podwórza lub dziedzińca najczęściej brak już pieniędzy. Na wielu podwórkach jest szaro i ponuro, brak podstawowej infrastruktury, np. chodników, ławek, zieleni.

 

Stąd też w “Programie działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu” wprowadzono zadanie pn. Program “Moje Podwórko”, które umożliwia mieszkańcom ubieganie się o środki na zagospodarowanie podwórek i dziedzińców. Maksymalna kwota dofinansowania to 20 tys. zł dla jednej wspólnoty mieszkaniowej, ale jeśli kilka wspólnot podejmie wspólne przedsięwzięcie, mogą uzyskać na swój projekt nawet 50 tys. zł.

Miasto wspiera szczególnie nakłady związane z:

a) placami zabaw dla dzieci, tworzącymi układ urządzeń (huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice i inne) trwale związany z gruntem i związane z nim specjalistyczne nawierzchnie,

b) zorganizowanymi zespołami zieleni, z trwałymi elementami małej architektury i nasadzeniami wieloletnimi,

c) miejscami wypoczynku i rekreacji, tj. układami małej architektury, trwale związanymi z gruntem wraz z trwałymi urządzeniami rekreacyjnymi i związane z nimi utwardzenia terenu,

d) wydzielonymi zespołami łączonymi, obejmującymi co najmniej jeden element urządzeń wymienionych w punkcie a) i co najmniej jeden z elementów wymienionych w punktach b) lub c).

Właśnie zakończył się pierwszy w tym roku nabór wniosków. Do 31 marca br. wpłynęło ich do Biura Toruńskiego Centrum Miasta pięć. Dotyczą zagospodarowania podwórek z różnych części starówki – do ul. Chełmińskiej, poprzez Rynek Nowomiejski, Wielkie Garbary aż po Warszawską.

Na kolejne zgłoszenia czekamy do 31 maja br. Wciąż są pieniądze, po które wystarczy sięgnąć – zachęca Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta. – Wnioski mogą dotyczyć nakładów, których odbiór możliwy jest do końca października roku kalendarzowego, w którym składany jest wniosek, ale w szczególnych sytuacjach termin może zostać przesunięty.

Wyboru przedsięwzięć pod względem funkcjonalnym, architektonicznym i eksploatacyjnym dokona komisja powołana zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia.

Zasady Programu “Moje Podwórko” w Toruniu

https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/podworko_3.jpg?fit=450%2C338&ssl=1https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/podworko_3.jpg?resize=150%2C150&ssl=1ZGMAktualnościKolejne podwórka na toruńskiej starówce zyskają nowy wygląd. W pierwszym tegorocznym naborze w konkursie 'Moje Podwórko' wpłynęło 5 wniosków. Miasto czeka na kolejne.   Nowa formuła programu adresowana jest do wszystkich wspólnot mieszkaniowych w zespole staromiejskim. Zwykle bywa tak, że właściciele odnawiają kamienice – z funduszy własnych, przy wsparciu dotacji miejskich...ZGM Toruń