Nowe ściany dla LIPSKA

Plac budowy modernizowanego hotelu Lipsk mieszkańcy Torunia poznali dosłownie na wylot. W remontowanej, drugiej części obiektu zostały wyburzone ściany i ukazał się szkielet konstrukcji budynku. Do wiosny 2013 roku będzie tu gotowych 40 mieszkań w zupełnie nowym standardzie.

Nie lada wyzwaniem dla wykonawcy robót jest konieczność prowadzenia prac w częściowo zamieszkałym  obiekcie.  Pierwsze dwa etapy zakończyły się w 2011 roku – w maju oddano do użytku 22 mieszkania, a w listopadzie 18 kolejnych. Trzeci i czwarty etap remontu mogły się rozpocząć dopiero po wykwaterowaniu lokatorów z pozostałej, zdegradowanej części obiektu. Jej modernizacja zakończy się według planu w lutym 2013 roku oddaniem kolejnych 48 mieszkań.  Łącznie więc w odnowionym Lipsku będzie 88 mieszkań w nowym, lepszym standardzie. Miasto zdecydowało również, że na najniższej kondygnacji budynku zamiast piwnic mieścić się będzie 8 lokali użytkowych: osiedlowe sklepiki czy punkty usługowe.

 

Na mieszkania, po zakończeniu modernizacji budynku, mają sznsę osoby, które regularnie płacą czynsz – zapowiadaRoman Bicki, Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu. Przy zasiedlaniu nowych lokali, sprawdzona zostanie rownież opinia na temat danej rodziny.

“Lipsk” wybudowano w 1983 r. jako hotel pracowniczy Elany. Przez całe lata sytuacja własnościowa budynku, a co za tym idzie – także remontowa, była skomplikowana. W 2000 r. Elana przekazała go spółdzielni Rubinkowo, która sześć lat później zrzekła się hotelowca na rzecz Skarbu Państwa. Od tej pory – zgodnie z przepisami – budynkiem zarządzał prezydent Torunia, który przekazał go tymczasowo w administrację Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej. W końcu, 17 maja 2011 r., podpisano akt darowizny hotelowca przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego na rzecz Gminy Miasta Toruń.

W międzyczasie – ponieważ w lipcu 2009 r. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o konieczności modernizacji “Lipska” (po słynnym pożarze podobnego obiektu w Kamieniu Pomorskim) – miasto przystąpiło do kompleksowego remontu. Wykonano projekt, zaś w lipcu 2010 r. ogłoszono przetarg na adaptację budynku. Wygrała go toruńska firma “Fijałkowski i spółka”. Po przebudowie, która rozpoczęła się w listopadzie 2010 r., dawny hotel robotniczy stanie się pełnostandardowym budynkiem mieszkalnym.

 

https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/Lipsk2.jpg?fit=120%2C91&ssl=1https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/Lipsk2.jpg?resize=120%2C91&ssl=1ZGMAktualnościNowe ściany dla LIPSKA Plac budowy modernizowanego hotelu Lipsk mieszkańcy Torunia poznali dosłownie na wylot. W remontowanej, drugiej części obiektu zostały wyburzone ściany i ukazał się szkielet konstrukcji budynku. Do wiosny 2013 roku będzie tu gotowych 40 mieszkań w zupełnie nowym standardzie. Nie lada wyzwaniem dla wykonawcy robót jest konieczność prowadzenia...ZGM Toruń