LIPSK na finiszu

Za około trzy tygodnie 48 toruńskich rodzin wprowadzi się do pełnostandardowych mieszkań komunalnych. Powstają one w kompleksowo modernizowanym dawnym hotelowcu „Lipsk” na Rubinkowie.

Kompleksowa przebudowa budynku rozpoczęła się późną jesienią 2010 roku. Przetarg na to zadanie wygrała toruńska firma “Fijałkowski i spółka”. Adaptację podzielono na cztery etapy. Poszczególne części budynku były rozbierane do konstrukcji, którą wzmocniono. Z obiektu usunięto także wszelkie niebezpieczne materiały.

lipsk_po_2013_d

Pierwszy etap modernizacji “Lipska” zakończono wiosną 2011 r. Wówczas  klucze do wyremontowanych, a właściwie wybudowanych niemal od nowa mieszkań dostały 22 rodziny. W listopadzie 2011 r. oddano kolejnych 18 mieszkań. Trzeci i czwarty etap remontu mogły się rozpocząć dopiero po wykwaterowaniu lokatorów z pozostałej, zdegradowanej części obiektu. W końcu się udało. Ostatni etap remontu 48 lokali dobiega końca.

W byłym hotelowcu powstały mieszkania jedno- i dwupokojowe. Każdy lokal posiada wydzieloną łazienkę i kuchnię lub aneks kuchenny.

lipsk_po_2013_d3

Natomiast w piwnicach budynku wybudowano osiem lokali użytkowych. Z chwila przejęcia nieruchomości przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłoszony zostanie przetarg na najem pomieszczeń na punkty usługowe czy osiedlowe sklepiki.

lipsk_2013_po_d5

W tym roku, oprócz mieszkań w „Lipsku”, 34 mieszkania komunalne powstaną w budowanym obecnie bloku przy ul. Olsztyńskiej 124-130. Budynek ten jest jednym z ostatnich bloków realizowanych w modelu, w którym miasto nie ma do budowy partnera i może liczyć tylko na wsparcie z funduszu dopłat. Przy realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych miasto chce przejść z bezpośredniego inwestowania do współfinansowania. W tym celu przygotowuje się do wdrożenia dwóch nowych modeli w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Pierwszy to współpraca z TTBS i sięgnięcie po wsparcie z budżetu państwa. Wówczas można by dostać nawet 40% dofinansowanie, a kolejnych 20% wyłożyłoby TTBS. Drugi model to partnerstwo publiczno-prywatne.

 

https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/Lipsk3.jpg?fit=120%2C91&ssl=1https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/Lipsk3.jpg?resize=120%2C91&ssl=1ZGMAktualnościLIPSK na finiszu Za około trzy tygodnie 48 toruńskich rodzin wprowadzi się do pełnostandardowych mieszkań komunalnych. Powstają one w kompleksowo modernizowanym dawnym hotelowcu „Lipsk” na Rubinkowie. Kompleksowa przebudowa budynku rozpoczęła się późną jesienią 2010 roku. Przetarg na to zadanie wygrała toruńska firma 'Fijałkowski i spółka'. Adaptację podzielono na cztery etapy. Poszczególne...ZGM Toruń