Budują się nowe mieszkania

Około 180 toruńskich rodzin zamieszka w ciągu dwóch najbliższych lat w nowych mieszkaniach komunalnych.

– Wieloletni program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego realizowany jest w Toruniu od lat. W jego ramach budowanych jest rocznie ok. sto nowych mieszkań, a kolejnych kilkadziesiąt miasto zyskuje poprzez adaptację istniejących budynków i w wyniku naturalnego ruchu najemców – mówi dyrektor Biura Mieszkalnictwa Monika Mikulska. – Podobne plany mamy na najbliższe lata. W tym roku w lipcu zostanie oddany do użytku budynek przy ul. Olsztyńskiej z 34 mieszkaniami komunalnymi, a w maju ruszy budowa dwóch budynków przy ul. Armii Ludowej z 48 mieszkaniami komunalnymi łącznie. W roku 2014 do nowych mieszkań wprowadzą się lokatorzy. Jest to pierwsza tego typu inwestycja realizowana przez miasto wspólnie z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

Do tej pory miasto budowało mieszkania samo, jako jedyny inwestor. Tak było np. przy budowie bloków przy ul. Olsztyńskiej oddanych w minionych latach i tak samo jest w budowanym obecnie bloku przy ul. Olsztyńskiej 124-130.Miasto nie ma tu partnera, a jedynie uzyskało wsparcie z funduszu dopłat. Przy realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych miasto przechodzi z bezpośredniego inwestowania do współinwestowania.

– Tak będzie właśnie w przypadku bloków przy Armii Ludowej. Mieszkania będą budowane wspólnie z TTBS, oczywiście przy dofinansowaniu z funduszu dopłat.  Pomoc z budżetu państwa wyniesie 40% kosztów, a kolejnych 20% da TTBS – wyjaśnia Monika Mikulska. – To nie koniec mieszkaniowych inwestycji.  Przy Armii Ludowej w przyszłym roku rozpocznie się budowa trzech kolejnych budynków z 57 mieszkaniami. To także będą inwestycje realizowane wspólnie w TTBS. Ponadto, także w przyszłym roku, miasto samo, jako jedyny inwestor, ruszy z budową bloku z 39 lokalami komunalnymi i lokalem użytkowym.

Warto przypomnieć, że miasto prowadzi także inne działania w zakresie mieszkalnictwa i corocznie przeznacza na ich realizację kilkadziesiąt milionów złotych. Są to np. dopłaty do czynszów nie pokrywających kosztów utrzymania mieszkań i dodatki mieszkaniowe – co roku ok. 8 mln zł. Ponadto każdego roku przeznacza ok. 500 tys. zł, a w roku 2009 – 1,3 mln zł, na remonty budynków mieszkalnych. Przekazuje także środki na realizację inwestycji  wspólnych w zakresie uzbrojenia terenów budownictwa mieszkaniowego (corocznie ok. 300 tys. zł) i udziela obniżek i tak niskich czynszów za lokale mieszkalne. Ważnym elementem gminnej polityki mieszkaniowej jest też wsparcie Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

 

https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/BudujaSieMieszkania.jpg?fit=120%2C91&ssl=1https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/BudujaSieMieszkania.jpg?resize=120%2C91&ssl=1ZGMAktualnościBudują się nowe mieszkania Około 180 toruńskich rodzin zamieszka w ciągu dwóch najbliższych lat w nowych mieszkaniach komunalnych. - Wieloletni program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego realizowany jest w Toruniu od lat. W jego ramach budowanych jest rocznie ok. sto nowych mieszkań, a kolejnych kilkadziesiąt miasto zyskuje poprzez adaptację istniejących budynków i...ZGM Toruń